Girişimsel Radyoloji

Lazerle Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi, varis tedavisinde yeni bir dönemi başlatmıştır. EVLA yani Endo Venöz Lazer Ablasyon , lazerle varis tedavisidir. Ameliyatsız varis tedavisi  olarak adlandırılan bu yöntem tüm dünyada varis ameliyatının yerine uygulanmaktadır. İşlem oldukça rahat, konforlu ve etkindir. Lazerle varis tedavisi, yüzeysel varislere uygulanan tedavi değildir. Görünen varislere değil, esas nedeni olan, görünen damarları oluşturan büyük damarlara (büyük veya küçük safen toplardamarı) yapılır. Kalan veya ilişkili varislere de kaybolmalarını hızlandırmak için ek olarak köpük tedavisi yapılır.

Lazerle Varis Tedavisi Yapılırken Uygulanan Temel İlkeler

Lazerle varis tedavisi, lazerle varis tedavisi, EVLA yani damarın içinde yapılan tedavi şeklidir. Bu tedavi, anjio gibi bir işlemdir. Ameliyathane ya da anestezii gerektirmez. Lokal anestezi eşliğinde bacak uyuşturulur, kan alma iğnesi gibi bir iğne ile ultrason eşliğinde damarın içine girilir. Safenofemoral bileşke ya da safenopopliteal bileşkeye kadar kateter yerleştirilir. Ultrason eşliğinde damarın etrafına sıvı verilir, bu şekilde damar lazer enerjisi ile yakılırken etrafındaki kasların yanması engellenir.

Lazerle varisin tedavisinin ameliyattan en önemli farkları; genel anestezi gerektirmemesi, bacaklarda kesi-dikiş izi olmaması ve işlemden hemen sonra yürüyerek eve dönebilir.

Lazer ile Varis Tedavisi Uygulaması

Lazerle varis tedavisi, narkoz yani genel anestezi gerektirmez. Sadece tedavi edilecek bacak uyuşturulur. İşlem sırasında uyutulmanız gerekmez. İşlem sırasında telefonunuzla oynayabilir, müzik dinleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. Tedavi ağrısız ve konforludur.

Lazerle varis tedavisi gibi yöntemler varisin nedeni olan ve kapak yetmezliği olan toplardamara uygulanır. Bu damarlar bacağın iç tarafında büyük safen toplardamarı, bacağın arka tarafında küçük safen toplardamarı ya da bunların dallarıdır. Köpük tedavisi ise doğrudan varisli damara uygulanır.